Kayseri News

Kayseri ve Türkiye Haberleri

Mustafa Özsoy, Gesi’de dere yataklarının doldurulması sonucu oluşabilecek tehlikeye dikkat çekti

Melikgazi İlçesinin Gesi İldem Bölgesinden bu fotoğraflar… Dere yatağının ıslahı mı yoksa dere yatağının doldurulması mı gereklidir? Bu konuyla ilgili Başbakan Erdoğan ne demişti, bir hatırlayalım: * Başbakan Erdoğan, sel felaketinden sonra “Dere yataklarını boşaltacağız” dedi… 
Kesinlikle boşaltılmalı… Mümkünse buralara bina yapmamak gerekiyor. Mevcut yapılmış olan binaların durumunu da ‘Sel Risk Haritası’ hazırlayarak tespit etmek, uzun vadede bunları buradan kaldırmak gerekiyor. Kaldırılamayacak, çok kritik tesisleri ise olduğu yerde yükseltmek lazım… Bir de tabii derelerin ıslah edilmesi gerekiyor. Amerikan filmlerinde görürsünüz, derelerin içinde beton yollar yapılmıştır. Oralarda araba yarışları yapılır. Arada bir hafif su sıçrar. Bunlar deli midir, kuru bir derenin içine bu kadar beton yüzey yapmışlar? İşte bunlar kuru dere yataklarıdır. Bu yataklar böyle ıslah edilir. Yoksa ’Bu incecik dere, bunca yıldır burada oturuyorum taşmadı, taşmaz. Ya da 20-30 senede bir taşıyor’ mantığıyla bu iş olmaz. Biz 100 yıllık şiddetli yağışa bakıyoruz.” 
Çevre Kanunu ise bu tür arazilerin doldurulup kurutularak arazi kazanılamayacağını açıkça ifade ediyor.
“e) Sulak alanların doğal yapılarının ve ekolojik dengelerinin korunması esastır. Sulak alanların doldurulması ve kurutulması yolu ile arazi kazanılamaz. Bu hükme aykırı olarak arazi kazanılması halinde söz konusu alan faaliyet sahibince eski haline getirilir.
Sulak alanların korunması ve yönetimine ilişkin usûl ve esaslar ilgili kurum ve kuruluşların görüşü alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.”
Peki Gesi İldem Bölgesinde dere yataklarını doldurup arazi kazanmak anlayışı bütün yukarıda ifade ettiğimiz, Çevre Kanununa ve Başbakan Erdoğan’ın sözlerine ters işler değil mi? Dere yatağını ıslah etmek yerine dere yatağına doldurmak nasıl bir anlayıştır. Söz senin, Yorum senin Kayseri’m.GörselGörselGörselGörselGörsel

Reklamlar

Kasım 16, 2013 - Posted by | Uncategorized | ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: